SiteMiz KapaLıdır [BakımDa]

SiteMiz KapaLıdır [BakımDa]

Sitemiz uzun Bir aradan Sonra tekrar OnLine olcaktır.. ayrıca sitemiz 6 Nisan 2011 tarihi itibariyLe bakıma alınmıştır.. en kısa sürede tekrar hizmet vermeye calışacağız.. Sitemize yeni bilgili admiler alınakcatır..
 
AnasayfaAna sayfaKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
Facebook HackroaRs
En son konular
» Bu sene kim şampıyon olur?
Çarş. Nis. 27, 2011 6:34 am tarafından 

» Tüm üyeLerimize duyuru..!
Cuma Nis. 08, 2011 10:44 pm tarafından 

» turkojan 4.0 (gold edition) videolu anlatımm
Perş. Mart 17, 2011 6:16 am tarafından reda

» n keylogger v12 gel hackadim
Cuma Ara. 24, 2010 8:16 pm tarafından merotova

» ProRat en iyi 20 özellikli sizi eqlendiren hacker programı!!!
Perş. Ara. 23, 2010 5:09 am tarafından iboksk23

» Not defterinden virüs yapma gel birden fazla virüs kodu var!!!!!
Perş. Ara. 23, 2010 3:55 am tarafından iboksk23

» 2011'in ilK msn hack programi!
C.tesi Kas. 13, 2010 2:23 am tarafından qnayf

» 2011'in ilK msn hack programi!
C.tesi Kas. 13, 2010 2:23 am tarafından qnayf

» İşte ÖzeL HEsapMakınası
C.tesi Haz. 05, 2010 3:43 am tarafından 

Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

Sosyal bookmarking sitesinde VeBaHaCKTeaMS adresi saklayın ve paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde SiteMiz KapaLıdır [BakımDa] adresi saklayın ve paylaşın
Istatistikler
Toplam 175 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: rechko

Kullanıcılarımız toplam 448 mesaj attılar bunda 397 konu

Paylaş | 
 

 access baglanti vbnet

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Kayıt tarihi : 31/12/69

MesajKonu: access baglanti vbnet   C.tesi Ocak 16, 2010 11:17 am

Access Bağlantı [VB.NET]


VB6 ile bir Access veritabanına bağlanmak ve işlem yapmak oldukça kolaydı. Fakat şimdi durum biraz farklı… Aşağıda VB.NET ile bir Access veritabanına nasıl bağlanıp işlem yapacağınızı adım , adım anlattım(nesneler ile). Umarım işinize yarar.


1.Adım : Veri Tabanını Oluşturun :Access programını çalıştırıp yeni bir veri tabanı oluşturalım.
Hemen bu veri tabanında yeni bir tablo tasarlayalım.
Alan isimlerini kısa olması açısından 4 adetle sınırladım.
Alan isimleri :

id &nbs p; : otomatik sayı
isim : Text (50 karakter)
rakam1 : sayı (uzun tamsayı)
tarih : tarih (kısa tarih)

NOT : Alanlardan birini ID olarak belirlemeniz kullanım açısından oldukça kolaylık sağlar. İşinize yarasada yaramasa da bu alanı eklemeyi alışkanlık edinin.

Tablonuzu “veriler” adı ile kaydedin. Tabloyu kaydettikten sonra Access size “tanımlı birinci anahtar yok oluşturayım mı?” gibi basit bir soru soracak buraya “Evet” deyin.

Tablomuzu kaydettiğimize göre şimdide veritabanının dönüştürme işlemine geldi. Araçlar menusunden ; “Veritabanı hizmet programları/veritabanını dönüştür/Access 97 biçimine” seçeneğini seçin. Access veri tabanınızı farklı bir şekilde kaydetmek isteyecektir. Dosya ismi olarak “db1.mdb” belirleyin veritabanınızı istediğiniz bir yere kaydedin (kolaylık olması açısından direk “C:\db1.mdb” kaydedin ).
Access ile olan işimiz bu kadar. Özet olarak ;

----------------------------------
Veritabanı ismi : “db1.mdb”
Yolu &n bsp; : “C:\db1.mdb”
Tablo ismi : “veriler”


2.Adım : VB.Net ile Veritabanına Bağlanmak :


Visual Stdio .NET ‘i çalıştırın. Yeni bir Visual Basic Projesi açın. Proje açılınca otomatik olarak bir tane form zaten geliyor ve bizim için yeterli (ismini “form1” olarak bırakıyorum).

Şimdi sol tarafta “toolbox” adı altında “data” sekmesini seçin. Onunda altında “OleDbDataAdapter” nesnesini göreceksiniz. Projenize bu nesneyi ekleyin. Bu nesneyi ekler eklemez karşınıza bir pencere çıkacak. Eğer bu pencere gelmezse nesneyi sağ tıklayıp “configure data adapter” seçeneğini seçin pencere açılacaktır. Bu pencere “sihirbaza hoş geldiniz ileriyi tıklayın “gibi bir muhabbete girecek. Hemen next ‘ e tıklayıp bir sonraki pencereye geçiyoruz. Bu pencerede “New Connection” butonunu tıklayıp aşağıdaki pencereye geçin (anladığınız gibi yeni bir bağlantı oluşturacağız).


Bu pencerede “sağlayıcı” sekmesi altında “Microsoft jet 4.0 OLE DB Provider” seçeneğini seçin ve ileri butonunu tıklayın. İleri butonunu tıklayınca aşağıdaki gibi “bağlantı” sekmesine geçilecektir.


Burada en üstteki alana veritabanınızın tam yolunu ve adını girin(“c:\db1.mdb”). İsterseniz yan taraftaki “göz at” dan da dosyanızı bulup seçebilirsiniz.

Hemen altta user-parola kısmını olduğu gibi bırakın(veritabanına parola koymadık!). daha sonra isterseniz alttaki test butonuna tıklayıp bağlantınızı test edebilirsiniz. Testden olumlu sonuç alıyorsanız bir problem yok demektir. Artık bu pencere ile işimiz kalmadı “Tamam” butonuna tıklayın ve pencereyi kapatın. Önümüzdeki önceki pencerede (az evvel “new connection” yaptığımız pencere) “next” yapıp ilerliyoruz. Karşımıza “use SQL statement” seçeneğinin seçili olduğu bir sonraki pencere gelecek. Fazla oyalanmadan bir sonraki adım için “next” diyoruz. Şimdi yeni bir pencere gelecek. Buradan “Query Builder” butonunu tıklayın (“Add Table” penceresi açılacak). Şimdi aşağıdaki resimde görüldüğü gibi tablomuzun isminin burada görülmesi gerekir(“veriler”).Tablomuzu ismini çift tıkladığımızda tablomuz arka alandaki pencerede görunecektir.
bu pencereyi “close” deyip kapatın ve arka planda tablomuzun alanlarının gorundugu pencereye geçin.


Şekilde de görüldüğü gibi “All Columns” seçeneğini çek ‘leyerek hemen “OK” butonunu tıklıyoruz. Geri planda kalan penceremiz tekrar önümüze gelecek (“SQL deyimi eklenmiş olarak”). Artık sonuncu “next” ‘i tıklayın aşağıdaki gibi sorunsuz ve başarılı bir bağlantının raporu gelmelidir.


Eğer hepsi mavi renklerde cek edilmişse problem yok demektir. Fakat çek işaretleri yerine sarı bir unlem varsa işlemler sırasında sorun yaşayacaksınız demektir. Bu yüzden buraya kadar olan işlemleri tekrar kontrol edin hatta baştan yapın. Eğer sorun yoksa son olarak “Finish” butonunu tıklıyoruz (en sevdiğim butondur ).


3. Adım : Dataset oluşturmak :


Şimdi son yaptığımız işlemden sonra bir “OleDbConnection1” adında nesnenin kendiliğinden oluştuğunu göreceksiniz. Şimdi Kayıtlara erişebilmek için bizim bir “Dataset” nesnesine ihtiyacımız olacak (VB.NET de veri tabanı işlemleri “dataset” ile yapılır). Dataset nesnesini oluşturmak hepsinden kolay. Tek yapmanız gereken “OleDbDataAdapter1” nesnemizi sağ tıklayıp “Generate Dataset…” seçeneğini seçmek. Aşağıdaki pencere karşınıza gelecek. Buraya kadar kullandığımız hiçbir nesnenin adını değiştirmedim ama bunda bir değişiklik yapalım.


Şekildede gördüğünüz gibi datasetin ismini “rec” olarak belirleyin ve küçük kutuları bi zahmet cekleyin. En alttaki kutucuğu ceklemezseniz dataset nesnemiz tasarım anında formda görünmez. Son olarak “OK” butonunu tıklayın. Dataset nesnesinin projenize eklenmiş olması lazım. Dataset nesnesinin özelliklerine bakarsanız 2 farklı isimle karşılaşacaksınız.
“Name : Rec1” ve “DataSetName : rec”. Fazla kafanızı takmayın. Bizim için önemli olan “Rec1”. Tüm kayıtlara nesnenin bu ismi ile erişeceğiz. Artık veritabanına kayıt yapabilmek için her şey hazır. Yalnız basit bir form tasarlayalım. Formu aşagıdaki gibi tasarlayın. Ben hiçbir nesnenin ismini değiştirmiyorum !(butonların isimleri ise üzerlerindeki yazılar ile aynıdır.)4. Adım : Veri Tabanı işlemleri (dataset nesnesinin kullanımı) :Şimdi bu oluşturduğumuz formun kodlarını aşağıdaki gibi yazıyoruz.Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
OleDbDataAda pter1.Fill(Rec1)
'önemli bir satır, Datasetinize tüm kayıtları kullanma hakkını veririr.
End Sub

Private Sub kayit_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles kaydet.Click

"""'kayıt işlemi

Rec1.veriler .AddverilerRow(TextBox2.Text, Val(TextBox3.Text), Format(Now(), "short date"))
OleDbDataAda pter1.Update(Rec1)
End Sub

Private Sub ara_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles ara.Click
satir_no = Val(TextBox5.Text)

TextBox1.Tex t = Rec1.veriler.Item(satir_no).id
TextBox2.Tex t = Rec1.veriler.Item(satir_no).isim
TextBox3.Tex t = Rec1.veriler.Item(satir_no).rakam1
TextBox4.Tex t = Rec1.veriler.Item(satir_no).tarih

'veri okuma işlemleri satır numarasına gore yapıldı.
End Sub


Private Sub sil_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles sil.Click
Rec1.veriler .Item(satir_no).Delete()
OleDbDataAda pter1.Update(Rec1)
End Sub

Private Sub duzelt_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles duzelt.Click

Rec1.veriler .Item(satir_no).isim = TextBox2.Text
Rec1.veriler .Item(satir_no).rakam1 = TextBox3.Text
Rec1.veriler .Item(satir_no).tarih = TextBox4.Text
OleDbDataAda pter1.Update(Rec1)
End Sub
End Class
Not : Burada kullandığımız “satir_no” değişkeni form1 içerisinde her yerde kullanılabilen bir global değişkendir. Bu değişkeni tanımlamayı unutmayın(integer olarak).
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
access baglanti vbnet
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
SiteMiz KapaLıdır [BakımDa] :: Programlar :: Programlama-
Buraya geçin: